Naszym dzieciom.


12 wrz 2016

Na wyspach Bergamutach

Jedną z rzeczy jaka rozbudziła wyobraźnię dzieci podczas lektury wierszy Brzechwy były krainy pełne zaprzeczenia, absurdu, wszelkich anomalii i dzieciomalii;)
Pewnego razu po prostu zaczęły pracować nad utworzeniem wyspy, która by odzwierciedlała ich wyobrażenia na temat Bergamutów. Archipelag stworzony przez poetę stanowi zaprzeczenie azymutu - to odwrócony kierunek, możliwy do ustalenia tylko w utopijnym świecie, którego "nie ma".
A jednak. To ulubiony wiersz naszej dziatwy. Nie widzę sensu tłumaczyć im granic pomiędzy tym, co realne, a tym co wymyślone - dziecięce poczucie humoru jest najlepszym dowodem na to, że dzieci chwytają w mig literackie i kulturowe niuanse. 
Wyspa w pełni słońca, powstała z kolorowych materiałów wybitnie udających dziwne drzewa i palmy. Trochę bezludna - takie małe marzenie o chwili zapomnienia. Chwila jednak chwilą a zabawa dziać się musi, bez nas się nie obejdzie:)


A kiedy już pewna przestrzeń została zaanektowana na wyspę - można poczuć się w tym miejscu bardzo swobodnie. Wyobraźnia rodem z Bergamutów podpowie jak zasiedlić wymarzoną krainę:)


Obojętnie czy to wyspa na trawniku, czy pusta przestrzeń, plac lub piaskownica. Kurs na Bergamuty dobrze znany jest wyobraźni dziecka. Najważniejsze to teren do twórczej eksploracji, gdzie dziecięce dziwactwa, jak ciskanie kamieni do kałuży, wyławianie skarbów i wykopywanie okazów, są zupełnie w normie. Totalne zatracenie w zabawie, o którym muszę sobie na nowo przypominać.Korzystam z okazji. żeby zaprezentować kolejne wydania Brzechwy, zapraszam tym samym w podróż na wyspy nieznane:)

il. Bohdan Butenko, Na wyspach Bergamutach, Jan Brzechwa, Nasza Księgarnia 1980, wyd. II:il. Wojciech Zamecznik,   Na wyspach Bargamutach, Jan Brzechwa, Nasza Księgarnia 1960, wyd. III - zbiór wierszy pod tym tytułem:


14.09.2016
Zapomniałam o ilustracji Szancera z poprzedniego wydania:)


2 komentarze:

  1. Pamiętam jak do tego krótkiego wierszyka mój syn będąc jeszcze w przedszkolu miał swój pierwszy występ na scenie i jak te maluszki śpiewały i tanczyly ... I zobacz, wyspa pełna relaksu i wspomnień ☺

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciepłe wspomnienia:) Ja lubię na Twojej wyspie się relaksować - nikt nie robi takich zdjęć:)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za podzielenie się Twoimi wrażeniami:)