Naszym dzieciom.


9 mar 2014

Dwa koguty

Dwa koguty to tytuł zbiorku ukraińskich piosenek i bajeczek ludowych ( i taki też jest podtytuł książeczki), które zostały smakowicie zilustrowane przez Wołodymyra Gołozubowa. W 1971 r. autorowi ilustracji do opowiadania Dwa koguty przyznano nagrodę "ZŁOTE JABŁKO" na Międzynarodowym Biennale Ilustracji  w Bratysławie.


Wydawnictwo Literatury Dziecięcej "WESEŁKA", Kijów 1984.
Przełożył Mikołaj Durkiewicz


Bardzo spodobała nam się powyższa książeczka, wydana w twardej oprawie, z dynamicznymi obrazkami, z których każdy przedstawia swoją własną opowieść. 
Wspaniale bawiliśmy się czytając bajeczkę pt. Lisica i Żuraw, opowiadającej w humorystyczny sposób o  przewrotnej gościnności. 

Przyszedł Żuraw, nie pogardził. 
Lisica ugotowała kaszę na mleku, nalała na płytki talerz i zaprasza gościa:
- Częstuj się - mówi. - Proszę jedz, mój drogi!
Żuraw siadł do stołu - dziobie, dziobie po talerzu, ale chwycić nic nie może.

Oto jak pewna chytra lisica ugościła swego przyjaciela. Żuraw natomiast sprytnie odwdzięczył jej się tym samym, demaskując dwulicowość gospodyni. 


 


Koncept Żurawia zobrazowaliśmy sobie sposobem. Wzięliśmy kilka szklanych naczyń, o różnych wysokościach, kształtach i przewężeniach szyjki, i nasypywaliśmy kolejno do każdego kolorowe drażetki, próbując je wyciągnąć i zjeść oczywiście. Nie od razu można było się dostać do łakoci, co skłaniało do próby nazwania nieoczywistych różnic. K. odkrywał, ze zdziwieniem, że nawet jego mała rączka nie wszędzie potrafi dosięgnąć, a kłopoty Lisicy i Żurawia od razu stały się zrozumialsze:)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za podzielenie się Twoimi wrażeniami:)